Św. Florianie! Męczenniku od wieków czczony na polskiej ziemi, Ty jesteś naszym Patronem, Orędownikiem! Naszym Obrońcą! Prosimy Cię: uproś nam u Boga żywą wiarę, byśmy oparli się bezbożności, a wiarę mężnie słowem i czynem wyznawali. Chroń nas od wojny, ognia, powodzi i wszelkich klęsk żywiołowych. Czuwaj nad ludźmi ciężkiej i niebezpiecznej pracy: strażakami, hutnikami i kominiarzami. Daj strażakom siłę i odwagę do poświęcenia i ofiarnej służby dla ratowania ludzkiego życia. Wyproś nam u Boga łaski i cnotę męstwa, abyśmy kiedyś przez Miłosierdzie Boże zasłużyli na spotkanie się z Tobą pośród Świętych. Amen
„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie"
Stworzenie koncepcji współfinansowane ze środków Unii Europejskiej w ramach poddziałania 19.2 „Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność” objętego PROW na lata 2014-2020 dla operacji realizowanych w ramach Projektu Grantowego Nyskiego Księstwa Jezior i Gór
KONCEPCJA
ROZWOJU INTELIGENTNEJ WSI
dla obszaru
PRZYDROŻE MAŁE I PRZYDROŻE WIELKIE
Parafia Rzymskokatolicka św. Floriana w Przydrożu Małym w ramach zorganizowanego naboru wniosków przez LGD Nyskie Księstwo Jezior i Gór zrealizowała projekt w ramach , którego powstała koncepcja rozwoju inteligentnej wsi.
Koncepcja dostępna poniżej
„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”
Instytucja Zarządzająca PROW 2014-2020 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Stworzenie koncepcji współfinansowane ze środków Unii Europejskiej w ramach poddziałania 19.2 „Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność” objętego PROW na lata 2014-2020 dla operacji realizowanych w ramach Projektu Grantowego Nyskiego Księstwa Jezior i Gór
K O N C E P C J A
ROZWOJU INTELIGENTNEJ WSI
dla obszaru
PRZYDROŻE MAŁE I PRZYDROŻE WIELKIE
WPROWADZENIE
Podejście Smart Villages (inteligentnych wsi) ma istotne znaczenie dla rozwoju obszarów wiejskich i jakości życia na wsi. Koncepcja inteligentnej wsi to podejście mające na celu wypracowanie efektywnych i niestandardowych rozwiązań lokalnych problemów miejscowości wiejskich dzięki innowacyjnemu podejściu. Rozwiązania te będą uwzględniać użycie technologii cyfrowych i telekomunikacyjnych lub lepsze wykorzystanie wiedzy, wykazywać korzyść dla lokalnej społeczności, m.in. w zakresie poprawy jakości życia, podniesienia jakości usług lokalnych lub bezpieczeństwa, poszanowania środowiska i klimatu, problemów dotyczących niedoinwestowania, starzejącego się społeczeństwa, wyludnienia, niewystarczającej ilości miejsc pracy, przepaści cyfrowej. W rozwoju koncepcji upatruje się szans na łatwiejsze i wygodniejsze życie mieszkańców wsi. Koncepcja uwzględniać będzie potrzeby mieszkańców, ich wizje rozwoju miejscowości z wykorzystaniem posiadanych zasobów. W swoich działaniach społeczności dążyć będą do rozwiazywania lokalnych problemów i realizacji zadań, które sprzyjać będą ogólnemu rozwojowi miejscowości w ujęciu społecznym, infrastrukturalnym i gospodarczym.
Koncepcją objęty został obszar 2 sąsiadujących miejscowości o łącznej liczbie mieszkańców (462). Miejscowości łączą aspekty historyczne (kiedyś jedna miejscowość), społeczne i turystyczno- kulturowe, co sprawia, że mieszkańcy tworzą jedną społeczność lokalną. Mieszkańcy obu miejscowości współpracują ze sobą w organizacji wielu imprez i inicjatyw lokalnych np. odpusty, święta i imprezy okolicznościowe. Społeczności, do momentu wybudowania świetlicy wiejskiej w Przydrożu Małym, integrowała mieszcząca się w siedzibie parafii w Przydrożu Wielkim świetlica wiejska. Mieszkańcy Przydroża Wielkiego i Przydroża Małego należą do jednej parafii, która posiada dwa kościoły. Mieszkańców łączy silna więź kulturowa związana z Sanktuarium na Szwedzkiej Górce – miejscem kultu maryjnego na obszarze Nyskiego Księstwa Jezior i Gór. To miejsce odwiedzane jest przez mieszkańców obu miejscowości, jak i gości z całego województwa. Aspekt turystyczny łączy się z pielgrzymkowym z uwagi na przebiegającą przez obie miejscowości trasą rowerową R-16. Z uwagi na powyższe powiazania koncepcja obejmować będzie obszar 2 społeczności silnie ze sobą powiązanych i wzajemnie się uzupełniających.
Zamysł stworzenia inteligentnej wsi opiera się przede wszystkim na ludziach. Inteligentna wieś to wieś otwarta na otoczenie i zapraszająca do współpracy innych, gotowa do podejmowania nowych wyzwań. W procesie budowania koncepcji poza partnerami (Gmina Korfantów, KGW – Przydroże Małe, KGW- Przydroże Wielkie, Sołtys i Rada Sołecka Przydroże Małe) uczestniczyli mieszkańcy Przydroża Wielkiego i Przydroża Małego.
W tworzeniu koncepcji wykorzystano 2 metody partycypacji ( ilościowa- ankieta i jakościowa- warsztat). Ankietę przeprowadzono wśród mieszkańców obu miejscowości. Warsztat zorganizowano w świetlicy wiejskiej w Przydrożu Wielkim. Podczas warsztatu zaprezentowane zostały wyniki ankiety, przeprowadzona została analiza SWOT, wykonana została diagnoza potrzeb i problemów oraz w ramach otwartej dyskusji (burza mózgów) wypracowany został plan działania - propozycje projektów).
CHARAKTERYSTYKA MIEJSCOWOŚCI
Miejscowości położone w gminie Korfantów, powiat nyski, woj. opolskie. Dla obydwu wsi w okresie średniowiecza używano jednej nazwy - Predros, czyli osada przy drodze. Z czasem doszło do podziału miejscowości i powstania Przydroża Małego i Wielkiego.
Przydroże Małe wieś położona przy drodze powiatowej. Na terenie miejscowości funkcjonuje komunikacja autobusowa. Miejscowość ma charakter rolniczy, uzupełniony funkcją mieszkaniową. Układ przestrzenny wsi tworzą dwa odrębne zespoły zabudowy (folwarku i wsi ulicówki) bez wyodrębnionego centrum wsi. Liczba mieszkańców 301.
|
Przydroże Wielkie wieś położona przy drodze powiatowej. Układ przestrzenny wsi typu łańcuchówka bez wyodrębnionego centrum wsi. Na terenie miejscowości funkcjonuje komunikacja autobusowa. Miejscowość ma charakter rolniczy uzupełniony funkcją mieszkaniową. Liczba mieszkańców 161.
|
Źródło: https://www.google.com/maps/
ZASOBY MIEJSCOWOŚCI
ZASOBY PRZYRODNICZE
Obie miejscowości wraz z pobliskimi łąkami, polami i lasami połączone są wieloma drogami bitymi, znakomicie nadającymi się do pieszych spacerów i wycieczek rowerowych. Pomiędzy wioskami: Puszyna, Pleśnica i Przydroże Małe znajduje się las Puszyński, który jest jednym z niewielkich fragmentów leśnych, jakie się zachowały w rolniczym krajobrazie gminy Korfantów.
Atrakcyjny przyrodniczo jest teren wokół kościółka odpustowego Matki Boskiej Bolesnej na „Szwedzkiej Górce” . Sanktuarium usytuowane jest w mikroklimacie stworzonym przez starodrzew lip z atrakcyjnym widokiem na pasmo Gór Opawskich i czeskich Jesionków. To miejsce przyjazne dla odwiedzajacych a z uwagi na miododajne drzewa cenne również środowiskowo.
ZASOBY KULTUROWE
ZABYTKI PRZYDROŻE WIELKIE
Kościół pw. Matki Bożej Częstochowskiej z I p. XIX w. Otoczony murem z polnego kamienia. W elewacji kościoła dwie tablice nagrobne z końca XIX w., prawdopodobnie pozostałość po przedwojennym cmentarzu przykościelnym. W kościele ołtarz główny został wykonany w stylu klasycystycznym i ludowym. Obok świątyni odnajdziemy krzyż dziękczynny poświęcony ocalałym podczas wojny mieszkańcom wsi przybyłym z Kresów Wschodnich Rzeczypospolitej. Pod krzyżem w dniu 1 października każdego roku odbywają się od wielu lat uroczyste nabożeństwa.
Budynek dworu z 1881r. (XIX w.) z parkiem obecnie wykorzystywany na cele komercyjne, własność prywatna.
ZABYTKI PRZYDROŻE MAŁE
Kościół pw. św. Floriana z 1901r. Wewnątrz świątyni: ołtarz główny, neogotycki z obrazem patrona – św. Floriana z płonącym pałacem w Przydrożu Małym, obrazy Drogi Krzyżowej, drewniany konfesjonał z początków XX w. oraz dwie rzeźby ludowe aniołków i krucyfiks.
Zabudowania pałacowe -w przeszłości siedziba dużego majątku ziemskiego z pałacem barokowym z 1730 r. Jest to murowana budowla barokowa, z gotycką wieżą zegarową. Na osi widoczny jest kamienny portal prostokątny, a ponad nim zdobiony kamienny kartusz herbowy. Wzniesiony przez rodzinę Strahremberg, przebudowany w II p. XIX w. Budowlę otacza kamienny mur i zabytkowy park, w którym stoją oficyny. Zespół pałacowy obecnie stanowi własność prywatną i czeka on na ponowne odkrycie i zagospodarowanie. Nie zmienia to faktu, że zapisał się w dziejach miejscowości i na klika dni stał się centrum europejskich wydarzeń . W 1741r w pałacu doszło do spotkania króla Fryderyka II Pruskiego z pełnomocnikiem cesarzowej Marii Teresy, w wyniku którego zawarta została konwencja przydroska miedzy Prusami i Austria w sprawie wycofania wojsk austriackich z Górnego Śląska. Ten historyczny dokument miał duże znaczenie dla podpisanego we Wrocławiu pokoju decydującego o włączeniu Śląska do Prus. Upamiętnieniem tych wydarzeń było wzniesienie przed pałacem pomnika Fryderyka II z napisem „Jego Wysokości Królowi Fryderykowi II wdzięczni Ślązacy”.
Murowana kaplica Matki Bożej- położona na skraju drogi biegnącej przez wieś z umieszczoną wewnątrz figurą Matki Bożej. Wewnątrz kaplicy na ceglanym postumencie stoi ludowa figura przedstawiająca Matkę Bożą z Dzieciątkiem z Jezusem na prawej ręce. Półkoliście wykończone wejście do kapliczki zabezpieczone jest metalową ozdobną kratą.
Jednym z najważniejszych zabytków dla mieszkańców obu miejscowości , z którym łączy ich silna więź kulturowa jest Sanktuarium na Szwedzkiej Górce – miejscem kultu maryjnego na obszarze Nyskiego Księstwa Jezior i Gór. To miejsce odwiedzane jest przez mieszkańców obu miejscowości, jak i gości z całego województwa.
Kościółek odpustowy Matki Boskiej Bolesnej na „Szwedzkiej Górce ma ponad 300- letnią tradycją pielgrzymkową. Usytuowany jest na niewielkim wzgórzu, skryty pośród pól w otoczeniu starych lip. Powstał w miejscu legendarnej kapliczki ze świętym obrazem w 1741r. Wybudowano go na potrzeby przybywających tu pielgrzymów. Początki kultu tego miejsca sięgają czasów wojny trzydziestoletniej. Jak głosi legenda żołnierze szwedzcy próbowali zniszczyć obraz Maryi, który w cudowny sposób powrócił na swoje miejsce. Z czasem wierni w miejscu dawnej kapliczki postawili kościół. Świątynia otrzymała ostateczną formę w XIX w. W centralnej części świątyni w stylu rokokowo- barkowym znajduje się ołtarz z rzeźbą Piety (1907r.), to jej najbardziej zabytkowy element. Kopię cudownego obrazu Matki Bożej, czczonej tu od pokoleń umieszczono w ołtarzu bocznym.
Kościół otaczają ludowe stacje drogi krzyżowej z obrazami (z 1894r.) oraz małe kapliczki przedstawiające tajemnice z życia Pana Jezusa i Matki Bożej (Zwiastowanie, Chrystus u słupa, Chrystus niosący krzyż). Są one przykładem kunsztu anonimowego malarstwa ludowego. Spacerując wokół kościoła odnajdziemy barokową figurę z kamiennym posągiem św. Jana Nepomucena postawioną w 1859 r.
Szwedzka Górka to miejsce idealne dla ceniących sobie cichą modlitwę i kontemplację. Sanktuarium należy do parafii pw. św. Floriana w Przydrożu Małym , która została oddana w opiekę duszpasterską Misjonarzom Świętej Rodziny, związanym z Apostolstwem Dobrej Śmierci. Duszpasterze wraz z mieszkańcami okolicznych miejscowości szczególnie dbają o to zaciszne, osobliwe i pełen uroku miejsce, które otaczane było czcią od pokoleń i przetrwało do dziś aby przyjmować pielgrzymów.
Obiekt znajduje się na szlaku legend Nyskiego Księstwa Jezior i Gór
Legenda – „Od cudownego obrazu do Sanktuarium”
Nieopodal Przydroża Małego znajduje się wzgórze, którego nazwa jest potwierdzeniem wydarzeń związanych ze stacjonowaniem tu wojsk szwedzkich, podczas przemarszu z Opola do Nysy. Do XVII wieku pagórek ten zwano Mogiłą, z powodu grzebania na nim ofiar wielkiej epidemii dżumy. Mieszkańcy, którzy ją przeżyli, w różny sposób starali się za ocalenie podziękować Bogu. Na wiekowej lipie zawiesili kapliczkę z malowanym na drewnie obrazem Matki Bożej Nieustającej Pomocy. W ten sposób chcieli zapewne podziękować Matce Boskiej za ocalenie i powierzyć Jej opiece wszystkich zmarłych.
Kapliczkę z obrazem postrzegli Szwedzi. Miało to miejsce w czasie wojny trzydziestoletniej kiedy na Śląsk wkroczyły oddziały szwedzkie pod dowództwem samego Karola Gustawa. Nie bez powodu na swój warowny obóz obrały to wzgórze. Dominowało ono nad okolicą i z tego miejsca mogły kontrolować wszelkie ruchy przeciwnika. Żołdacy zaczęli szydzić z obrazu i w okrutny sposób go bezcześcić, urządzając między innymi zawody strzeleckie. Wszystkie kule, które wystrzelili w kierunku obrazu, odbijały się rykoszetem, raniąc i zabijając wielu oprawców. Dowódca oddziału lancknechtów nakazał załadować podejrzany obraz na furmankę i odwieźć go do Nysy, w której znajdowała się kwatera głównodowodzącego. Postanowiono, że tam zostanie on publicznie spalony na rynku. Niecne zamiary Szwedów nie doszły do skutku. Konie wiozące obraz bez powodu się zatrzymały koło Rynarcic i mimo okładania batem nie ruszały z miejsca. Wówczas dowódca konwoju nakazał zniszczyć obraz. Wezwał pikiniera i rozkazał posiekać obraz na drobne kawałki. Kiedy żołnierz zbliżył się do obrazu i zamachnął się na niego zbrojną w metalowe ostrze długą piką, z pogodnego nieba uderzył nagle potężny piorun, zabijając go na miejscu. Konie, spłoszone potężnym grzmotem, wpadły w szał i poniosły furę ze znajdującym się na niej obrazem z powrotem na Szwedzką Górkę.
Szwedzi odstąpili od swoich niecnych zamiarów, zostawiając cudowny obraz w spokoju. Na pamiątkę tych wydarzeń okoliczni mieszkańcy wznieśli w tym miejscu drewnianą kaplicę, w której umieścili cudowny obraz. Po niedługim czasie zaczęły przybywać w to miejsce pielgrzymki a obraz zasłynął licznymi cudami. Dla upamiętnienia tego wydarzenia miejsce to zaczęto do dnia dzisiejszego nazywać Szwedzką Górką. Ten kościółek pielgrzymkowy oraz sanktuarium maryjne, zaliczane jest do wyjątkowych na Opolszczyźnie.
PRODUKTY LOKALNE
Certyfikowany produkt lokalny Nyskiego Księstwa Jezior i Gór
Miejscowość Przydroże Małe posiada zarejestrowane produkty:
INFRASTRUKTURA SPOŁECZNA I REKREACYJNA
PRZYDROŻE MAŁE
PRZYDROŻE WIELKIE
INFRASTRUKTURA TURYSTYCZNA
SZLAKI
Obie miejscowości posiadają warunki do pieszych i rowerowych wycieczek i zwiedzania atrakcji kulturowych. Do obu miejscowości prowadzą do szlaki i trasy turystyczne, w tym rowerowe o znaczeniu regionalnym i ponadregionalnym. Są to:
PRODUKT TURYSTYCZNY
Produkt turystyczny polsko- czeski „Sacrum i Uduchowienie” powstał w ramach współpracy Parafii Rzymskokatolickiej pw. św. Floriana w Przydrożu Małym i Sanktuarium Marii Panny Nieustającej Pomocy (Maria Hilf) w Zlatych Horach ( strona czeska). To produkt turystyki pielgrzymkowo- kulturowej na obszarze pogranicza polsko- czeskiego i oferta skierowana dla turysty-pielgrzyma, zainteresowanego zwiedzaniem miejsc kultu maryjnego, poszukującego uduchowienia, odnowy, kontemplacji w górskich krajobrazach oraz dla miłośnika sztuki sakralnej i zabytków. Sacrum i uduchowienie zachęca do zapoznania się z ofertą sanktuariów, współuczestnictwa w organizowanych przez w nich inicjatywach pielgrzymkowych oraz skorzystania z okolicznych atrakcji turystycznych Zlatych – Hor i Korfantowa. To produkt , który zachęca do odwiedzenia 2 miejsc kultu maryjnego: sanktuarium Maria Hilf w Zlatych-Horach i na Szwedzkiej Górce” w gminie Korfantów.
Dla odwiedzajacych Szwedzką Górkę w ramach oferty produktu wydano publikację „Przewodnik Pielgrzyma” oraz postawiono przed kościołkiem odpustowym na Szwedzkiej Górce tablicę prezentującą oba sanktuaria i ich ofertę. Dodatkowo na tablicy znajduje się QR kod z możliwością pobrania wersji elektronicznej Przewodnika Pielgrzyma.
.
ORGANIZACJE I INNE INSTYTUCJE
PRZYDROŻE WIELKIE
PRZYDROŻE MAŁE
WSPÓŁPACA Z INNYMI ORGANIZACJAMI
IMPREZY
GOSPODARKA
PRZYDROŻE MAŁE
We wsi Przydroże Małe w roku 2022 w rejestrze REGON zarejestrowane były 32 podmioty gospodarki narodowej, z czego 25 stanowiły osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą. Wśród osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą we wsi Przydroże Wielkie najczęściej deklarowanymi rodzajami przeważającej działalności są handel hurtowy i detaliczny, naprawa pojazdów samochodowych oraz budownictwo ( źródło:https://www.polskawliczbach.pl). Według rejestru regon (2024r.) wpisanych jest 57 podmiotów, w tym 46 osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą (z czego 27 to gospodarstwa rolne), 11 podmiotów innych.
PRZYDROŻE WIELKIE
We wsi Przydroże Wielkie w roku 2022 w rejestrze REGON zarejestrowanych było 15 podmiotów gospodarki narodowej, z czego 14 stanowiły osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą. Wśród osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą we wsi Przydroże Wielkie najczęściej deklarowanymi rodzajami przeważającej działalności są handel hurtowy i detaliczny, naprawa pojazdów samochodowych oraz budownictwo ( źródło:https://www.polskawliczbach.pl). Według rejestru regon (2024r.) wpisanych jest 32 podmioty, w tym 29 osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą (z czego 18 to gospodarstwa rolne), 3 podmiotów innych.
WIZJA ROZOWJU
Przydroże Małe i Przydroże Wielkie to obszar:
z rozpoznawalną i rozwijającą się ofertą kulturowo-pielgrzymkową , słynący z miejsca kultu maryjnego – Sanktuarium Szwedzkiej Górce
z atrakcyjną ofertą dla pielgrzymów i mieszkańców – zadbanym zabytkami, produktami lokalnymi i dostosowaną infrastrukturą do potrzeb pielgrzymów i mieszkańców
zamieszkały przez mieszkańców dbających o swoje zasoby, ich promocję i wykorzystanie na rzecz poprawy jakości życia , lokalnego rozwoju i dostępu do atrakcyjnej infrastruktury przy wykorzystaniu cyfrowych technologii i pro środowiskowych inicjatyw
z rozwijającym się rolnictwem i działalnością pozarolniczą
GRUPA DOCELOWA
Wymieniona powyżej grupa docelowa odbiorców koncepcji nie stanowi grupy zamkniętej.
Jeżeli w przyszłości zostaną zaplanowane działania, które będą skierowane do innej grupy
odbiorów niż wymienione powyżej dopuszcza się aktualizację niniejszej koncepcji i
rozszerzenie grupy docelowej odbiorców.
DIAGNOZA I PROBLEMY
W procesie budowania koncepcji udział wzięli mieszkańcy Przydroża Małego i Przydroża Wielkiego, którzy uczestniczyli w pracach nad koncepcją z wykorzystaniem następujących 2 metod partycypacji:
W procesie budowania koncepcji brali również udział przedstawiciele partnerów zadania:
W wyniku przeprowadzonych działań ( ankiety i ustaleń podczas spotkania warsztatowego) mieszkańcy miejscowości Przydroże Małe i Przydroże Wielkie zdiagnozowali główne problemy:
W wyniku przeprowadzonej ankiety mieszkańcy wskazali również główne kierunki i propozycje działań:
Tworzenie i promocja produktów lokalnych
Odnowa i renowacja zabytków
Poprawa estetyki miejscowości
Działania na rzecz lepszego wykorzystania walorów turystycznych, kulturowych i przyrodniczych
Promocja i poprawa wizerunku wsi
Budowa, przebudowa, remont infrastruktury turystycznej
Działania na rzecz wzmocnienie zaangażowania społeczności lokalnej
Wyniki te stanowiły materiał do dalszej pracy podczas warsztatu i opracowania końcowych wniosków i planowanych zadań.
W ramach spotkania (warsztatu) ze społecznością lokalną przeprowadzono również analizę SWOT i opracowano jej wyniki.
ANALIZA SWOT |
MOCNE STRONY |
SŁABE STRONY |
Zespół zabytkowy na Szwedzkiej Górce - produkt lokalny i turystyczny „Sacrum i uduchowienie” związany ze Szwedzką Górką |
Niezadawalający stan zabytków |
Sanktuarium na Szwedzkiej Górce – miejsce kultur maryjnego na Opolszczyźnie i miejsce pielgrzymek
|
Braki w małej infrastrukturze dla turystów-pielgrzymów ( w tym przy Sanktuarium np. brak dostępu do wody i toalet) oraz w infrastrukturze rekreacyjnej na terenie obu miejscowości
|
Rozwinięta oferta produktów pszczelarskich - w tym produkty lokalne
|
Mała liczba produktów lokalnych |
Położenie na szlakach (szlak legend, szlak św. J. Nepomucena, trasa R-60) |
Brak informacji o atrakcjach i ofercie na terenie obu miejscowości, zbyt mała promocja lokalnych zasobów i oferty pielgrzymkowej
|
Bliskość ośrodków miejskich- położenie blisko miasta Korfantów i znanego Centrum Rehabilitacji w Korfantowie
|
Brak Facebooka i strony www |
Walory krajobrazowe – atrakcyjne położenie Sanktuarium –mikroklimat, starodrzew lip cennym środowiskowo (drzewa miododajne) i górska panorama- do wykorzystania w celach pro-zdrowotnych
|
Mała liczba organizacji społecznych |
Aktywni sołtysi i rady sołeckie i parafia w Przydrożu Małym |
Niewystarczająca ilość imprez i możliwości zagospodarowania wolnego czasu
|
Wzrastająca aktywność społeczna mieszkańców wsi, działające KGW w obu miejscowościach
|
Niedoinwestowana świetlica w Przydrożu Wielkim (brak zaplecza kuchennego) |
Nowy budynek świetlicy w Przydrożu Małym |
Niezadawalająca estetyka otoczenia (przestrzeni publicznej)
|
Świetlica wiejska w Przydrożu Wielkim |
Emigracja zarobkowa zwłaszcza ludzi młodych i ich małe zaangażowanie w sprawy społeczności lokalnej
|
Działalność wielu gospodarstw rolnych z możliwością rozwoju |
Zły stan dróg i brak chodników, brak parkingu przy Sanktuarium
|
Brak roślin miododajnych
|
|
SZANASE |
ZAGROŻENIA |
Możliwości pozyskania środków z UE lub z innych źródeł na rozwój lokalny |
Duża konkurencja w pozyskiwaniu środków finansowych, dotacji |
Wykorzystanie doświadczeń parafii w pozyskiwaniu środków |
Zbyt duża biurokracja przy korzystaniu ze środków pomocowych |
Promocja miejscowości, jej zasobów i atrakcji, w tym promocja Szwedzkiej Górki jako miejsca dla turystów-pielgrzymów i miejsca przyjaznego środowisku (lipy, pszczoły) |
Ograniczone środki własne na współfinansowanie projektów
|
Powstanie większej liczby nowych produktów lokalnych (wykorzystanie produktów pszczelarskich) i ich lepsze wykorzystanie oraz promocja |
Inflacja - niestabilność sytuacji gospodarczej |
Rozwój turystyki pielgrzymkowej |
Zwiększające się koszty inwestycji, materiałów- wzrost cen, rosnące koszty mediów |
Zainteresowanie lokalnymi atrakcjami turystycznymi, wycieczkami pieszymi i rowerowymi po okresie epidemii ( wzrastające potrzeby w zakresie wypoczynku i rekreacji) |
Emigracja zarobkowa |
Doinwestowanie Szwedzkiej Górki (poprawa stanu zachowania zabytków oraz stworzenie infrastruktury dla turystów -pielgrzymów, zagospodarowanie terenu wokół kościoła, budowa drogi i parkingu) |
Zmiany stosunków społecznych, napięcia, napływ uchodźców, |
Uatrakcyjnienie infrastruktury na terenie obu miejscowości, w tym społecznej (doposażenie i modernizacja świetlic wiejskich) i rekreacyjnej |
Zbyt duży wpływ Internetu na młodzież- nie wychodzą z domu , nie uczestniczą w życiu społecznym |
Poszukiwanie ciekawej i nieszablonowej oferty spędzania wolnego czasu blisko miejsca zamieszkania- większa ilośc imprez i inicjatyw dla mieszkańców |
Starzejące się społeczeństwo |
Współpraca z czeskim sanktuarium Maria Hilf
|
Zubożenie społeczeństwa, obawa o przyszłość |
Wykorzystanie aktywności społecznej mieszkańców na rzecz rozwoju miejscowości, w tym potencjału KGW |
Zniechęcenie się społeczności lokalnej do działań społecznych, brak czasu spowodowany pracą zawodową |
Dobra współpraca z LGD i z gminą oraz współpraca organizacji z parafią
|
Zmiana preferencji turystycznych – zainteresowanie innymi terenami |
Rozwój działalności rolniczej i pozarolniczej, w tym zagród ekologicznych |
Degradacja środowiska i zmiany klimatyczne |
Postęp technologiczny - wykorzystanie technologii cyfrowych |
Dewastacja infrastruktury |
Rozwiązania oszczędzające energię, ekologiczne oraz możliwe ulgi i dotacje na ten cel |
|
PLANOWANE ZADANIA DO WDROŻENIA
Problem |
Zadania do zrealizowania |
Zasoby do wykorzystania |
Termin |
Podmioty zaangażowane |
Źródła finansowania |
Niewykorzystany potencjał w zakresie rozwoju turystyki |
Zagospodarowanie turystyczne terenu na Szwedzkiej Górce – zbudowanie studni, zaplecze wodno- sanitarne ( toalety ) dla gości z wykorzystaniem OZE z ekologiczną oczyszczalnią. Wykorzystanie komponentu środowiskowego |
Teren wokół sanktuarium – produkt lokalny LGD |
2024-2030 |
Parafia, gmina, rada sołecka, sołtys |
Program Rozwoju Obszarów Wiejskich, Środki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Opolskiego, środki transgraniczne współpracy polsko- czeskiej, inne źródła zewnętrzne
|
Niewykorzystany potencjał zasobów kulturowych i przyrodniczych miejscowości
|
Budowa mini tężni w otoczeniu sanktuarium Szwedzka Górka – wykorzystanie mikroklimatu, roślinności dla celów turystycznych i pro-zdrowotnych. Wykorzystanie komponentu środowiskowego |
Teren wokół sanktuarium- produkt lokalny LGD |
2024-2030 |
Parafia, gmina, rada sołecka, sołtys |
Program Rozwoju Obszarów Wiejskich, Środki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Opolskiego, środki transgraniczne współpracy polsko- czeskiej, inne źródła zewnętrzne
|
Niewykorzystany potencjał zasobów kulturowych i przyrodniczych miejscowości
|
Prace konserwatorskie zabytkowego kompleksu na Szwedzkiej Górce – malowanie kościoła wewnątrz, konserwacja kapliczek drogi krzyżowej wraz z wykonaniem interaktywnych panoram wnętrza kościoła i ich udostępnię za pomocą QR kodów. Wykorzystanie komponentu cyfrowego |
Kościół MBB na Szwedzkiej Górce -certyfikowany produkt lokalny LGD |
2024-2030 |
Parafia |
Program Rozwoju Obszarów Wiejskich, Środki OWKZ, środki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Opolskiego, środki transgraniczne współpracy polsko- czeskiej, inne środki zewnętrzne
|
Niewykorzystany potencjał w zakresie produktów lokalnych
|
Rozwój i promocja oferty produktów lokalnych – odnowienie oznakowania przy drogach- drogowskazy na Szwedzka Górkę, roll-upy promocyjne (Szwedzka Górka i jej oferta) z OR kodami do wszystkich produktów lokalnych, tabliczki z QR kodami do umieszczenia w różnych instytucjach odwiedzanych przez turystów, gości, ul edukacyjny na Szwedzkiej Górce z QR kodami do wszystkich produktów lokalnych. Wykorzystanie komponentu środowiskowego i cyfrowego |
Kompleks sakralny Szwedzka Górka (produkt lokalny) , produkty lokalne, szlaki, produkt turystyczny „Sacrum i uduchowienie”, legenda , teren obu miejscowości |
2024-2030 |
Rady sołeckie, sołtysi, gmina, KGW, pszczelarze, osoby z zarejestrowanymi produktami lokalnymi, rolnicy |
Program Rozwoju Obszarów Wiejskich, Środki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Opolskiego, Gmina, Fundusz Sołecki, inne źródła zewnętrzne
|
Infrastruktura społeczna niedoinwestowana i niedostosowana do istniejących potrzeb
|
Stworzenie miejsca spotkań ze strefą rekreacji i wypoczynku w Przydrożu Wielkim – siłownia zewnętrzna, mini plac zabaw, ławki, nasadzenia krzewów miododajnych, oświetlenie led, tabliczka z QR Kodem audio ( jak prawidłowo ćwiczyć). Wykorzystanie komponentu środowiskowego i cyfrowego. |
Teren w sąsiedztwie plebanii w Przydrożu Wielkim |
2024-2030 |
Rada sołecka, sołtys, gmina |
Program Rozwoju Obszarów Wiejskich, Środki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Opolskiego, Gmina, Fundusz Sołecki, inne źródła zewnętrzne
|
Niewykorzystany potencjał w zakresie produktów lokalnych
|
Powstanie zagród edukacyjnych (np. pszczelarska, ziołowa ). Wykorzystanie komponentu środowiskowego |
Teren miejscowości Przydroże Małe lub Przydroże Wielkie |
2024-2030 |
Rolnicy, osoby fizyczne |
Program Rozwoju Obszarów Wiejskich |
Infrastruktura społeczna niedoinwestowana i niedostosowana do istniejących potrzeb
|
Adaptacja pomieszczenia plebanii na kuchnię dla świetlicy wiejskiej w Przydrożu Wielkim – remont, wyposażenie , wymiana okien. Wykorzystanie komponentu środowiskowego |
Świetlica wiejska w Przydrożu Wielkim |
2024-2030 |
KGW, rada sołecka, sołtys, gmina |
Program Rozwoju Obszarów Wiejskich, Środki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Opolskiego, Gmina, Fundusz Sołecki, inne źródła zewnętrzne
|
Niewykorzystany potencjał społeczny mieszkańców
|
Spotkajmy się na Szwedzkiej Górce- festyn z okazji uroczystości 15 sierpnia połączony z prezentacją i promocją produktów lokalnych, promowany przy pomocy portali internetowych m.in. gminy, LGD oraz Facebooka. Wykorzystanie komponentu cyfrowego |
Teren Sanktuarium – produkt lokalny LGD |
2024-2030 |
Parafia, rada sołecka, KGW, rada parafialna, sołtys |
Program Rozwoju Obszarów Wiejskich, Środki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Opolskiego, Gmina, Fundusz Sołecki
|
Niewykorzystany potencjał społeczny mieszkańców
|
Festiwal produktu lokalnego w Przydrożu Małym - prezentacja i promocja produktów lokalnych, promowany przy pomocy portali internetowych m.in. gminy, LGD oraz Facebooka. Wykorzystanie komponentu cyfrowego |
Teren boiska |
2024-2030 |
Rada sołecka, KGW, sołtys |
Program Rozwoju Obszarów Wiejskich, Środki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Opolskiego, Gmina, Fundusz Sołecki
|
Niewykorzystany potencjał w zakresie rozwoju turystyki ( w tym braki infrastrukturalne)
|
Budowa parkingu przy Sanktuarium Szwedzka Górka z nasadzeniem roślin i energooszczędnym oświetleniem. Wykorzystanie komponentu środowiskowego |
Teren przy sanktuarium |
2024-2030 |
Gmina |
Program Rozwoju Obszarów Wiejskich, Środki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Opolskiego, Środki transgraniczne współpracy polsko- czeskiej, inne zródła zewnętrzne |
Niewykorzystany potencjał w zakresie rozwoju turystyki ( w tym braki infrastrukturalne)
|
Budowa drogi na Szwedzka Górkę wraz z nasadzeniem krzewów miododajnych. Wykorzystanie komponentu środowiskowego |
Teren przy sanktuarium |
2024-2030 |
Gmina |
KOWR, Program Rozwoju Obszarów Wiejskich, Środki transgraniczne współpracy polsko- czeskiej, inne źródła zewnętrzne
|
Infrastruktura społeczna niedoinwestowana i niedostosowana do istniejących potrzeb
|
Budowa drogi Puszyna-Przydroże Małe wraz z nasadzeniem krzewów miododajnych. Wykorzystanie komponentu środowiskowego |
Drogi |
2024-2030 |
Gmina |
KOWR, Gmina, Program Rozwoju Obszarów Wiejskich, inne źródła zewnętrzne |
OKREŚLENIE ZASOBÓW
DO WDRAŻANIA KONCEPCJI
Zasoby ludzkie (kapitał społeczny) |
Zasoby kulturowe i przyrodnicze |
Zasoby rzeczowe |
Zasoby finansowe |
Zasoby informacyjne |
ZGODNOŚĆ Z INNYMI
DOKUMENTAMI STARTEGICZNYMI
Koncepcja jest zgodna z:
Cel ogólny nr 1: Wielofunkcyjne obszary wiejskie
Cel szczegółowy 1.2: Poprawa jakości życia mieszkańców w zakresie zagospodarowania wolnego czasu,
Przedsięwzięcie 1.2.1 Tworzenie przestrzeni do wspólnych spotkań,
Przedsięwzięcie 1.2.2 Organizacja atrakcyjnych form spędzania wolnego czasu
Cel ogólny nr 2: Zapewnienie nowoczesnych usług oraz atrakcyjnej oferty turystyczno-kulturalne,
Cel szczegółowy 2.1 Zwiększenie atrakcyjności oferty turystycznej Nyskiego Księstwa Jezior i Gór,
Przedsięwzięcie 2.1.1 Spójna i widoczna oferta turystyczna Nyskiego Księstwa Jezior i Gór,
Przedsięwzięcie 2.1.2 Rozwój infrastruktury turystycznej i rekreacyjnej
Cel szczegółowy 2.2: Wykorzystanie materialnej i niematerialnej kultury lokalnej jako elementu rozwoju,
Przedsięwzięcie 2.2.1 Zachowanie materialnego dziedzictwa lokalnego,
Przedsięwzięcie 2.2.2 Promocja kultury i produktów lokalnych
Cel 1 Zapewnienie atrakcyjnej oferty wypoczynkowej
Przedsięwzięcie 1.1- Rozwój ogólnodostępnej infrastruktury kulturalnej, turystycznej i rekreacyjnej
Przedsięwzięcie 1.2- Zapewnienie atrakcyjnych miejsc wypoczynku w gospodarstwach rolnych
Przedsięwzięcie 1.3- rozwój oferty usługowej zakresie wypoczynku
Cel 2 Poprawa rozpoznawalności oferty wypoczynkowej
Przedsięwzięcie 2.1- Rozwój oferty produktów lokalnych
Przedsięwzięcie 2.2- Rozwój popytu na produkty lokalne
Z uwagi na zgodność opracowanej przez LGD Lokalnej Strategii Rozwoju z innymi dokumentami strategicznymi tj.
Strategia Rozwoju Województwa Opolskiego do 2020r
Regionalny Program Operacyjny Województwa Opolskiego na lata 2014-2020
Program promocji zatrudnienia na lata 2014 - 2020. Powiat Nyski
Strategia rozwoju turystycznego pogranicza nysko-jesenickiego na obszarze Powiatu Nyskiego
Dokumenty planistyczne gmin
Plan Strategiczny dla Wspólnej Polityki Rolnej
Strategia Rozwoju Województwa Opolskiego „Opolskie 2030”
Program Fundusze Europejskie dla Opolskiego 2021-2027
Strategie gmin ; Głuchołazy, Nysa, Paczków, Otmuchów, Pakosławice, Skoroszyce, Kamiennik, Korfantów.
uznaje się również koncepcję rozwoju inteligentnej wsi dla obszaru Przydroże Wielkie i Przydroże Małe za zgodną również z w/w dokumentami.
PODSUMOWANIE
NA PIELGRZYMIM SZLAKU
Auty obszaru są wynikiem nie tylko posiadanych zasobów, ale i sposobu ich wykorzystania przez społeczność lokalną przy zaangażowaniu i aktywności mieszkańców. Jednym z największych atutów jest kościółek odpustowy Matki Boskiej Bolesnej na Szwedzkiej Górce położny w atrakcyjnym mikroklimacie starodrzewia lipowego (drzewa miododajne). Dla mieszkańców miejscowości kościół j jego wyposażenie jest ważne ze względów historycznych, religijnych i kulturowo- pielgrzymkowych. Jest to miejsce kultu maryjnego na obszarze Nyskiego Księstwa Jezior i Gór i jednocześnie produkt lokalny oraz turystyczny, na którego rozwój stawiają mieszkańcy. Mocną stroną jest położenie miejscowości blisko miasta Korfantów i znanego Centrum Rehabilitacji w Korfantowie. Niewątpliwie atutem obszaru jest pomimo małej liczby organizacji aktywna społeczność, w tym parafia, która pozyskuje co rocznie środki na rozwój funkcji pielgrzymkowych oraz rozwinięta oferta produktów pszczelarskich - w tym produkty lokalne.
Niewątpliwie szansą dla rozwoju obszaru jest rozwijanie turystyki kulturowo-pielgrzymkowej. Zgodnie z zapisami studium zagospodarowania przestrzennego dla gminy Korfantów, Przydroże Małe ma potencjalne szanse na rozwój turystyki i wypoczynku w skali ponadlokalnej (wykorzystanie np. oferty sanktuarium jako produktu turystycznego). Warto zauważyć, że rozwój oferty pielgrzymkowej będzie oddziaływać na obie miejscowości i rozwój ich potencjału. Istotnym dla rozwoju obszaru będzie doinwestowanie Szwedzkiej Górki (poprawa stanu zachowania zabytków oraz stworzenie infrastruktury dla turystów -pielgrzymów), promocja i rozwijanie oferty sanktuarium z wykorzystaniem aspektów środowiskowych i cyfrowych. W planach jest zagospodarowanie terenu kompleksu sakralnego ( w tym parking, droga, toalety, woda, tężnia, ul edukacyjny oraz promocja zasobów i produktów lokalnych).
Obecnie na obszarze funkcjonuje produkt lokalny tj. Sacrum i uduchowienie związany z ofertą Szwedzkiej Górki i produkty pszczelarskie. Powstanie większej liczby nowych produktów lokalnych, ich lepsze wykorzystanie oraz promocja przyczyni się podniesienia potencjału rozwojowego obszaru dla tzw. turystyki kulturowej i pielgrzymkowej. Służyć temu poza działaniami promocyjnymi (tabliczki z OR kodami, roll-upy ) będą imprezy np. Spotkajmy się na Szewskiej Górce czy Festiwal Produktów Lokalnych w Przydrożu Małym.
Planując działania na przyszłe lata należy mieć na uwadze zmieniające się oczekiwania mieszkańców wobec oferty spędzania wolnego (większe zainteresowanie aktywnym wypoczynkiem blisko miejsca z mieszkania) i w tym celu wykorzystać szanse wynikające z położenia obu miejscowości na szlakach i istniejące tereny do możliwego zagospodarowania. W tym celu zaplanowano stworzenie miejsca spotkań ze strefą rekreacji i wypoczynku w Przydrożu Wielkim czy zagród edukacyjnych.
Dodatkowo szansa dla rozwoju obszaru będzie uatrakcyjnienie infrastruktury społecznej ( zaplanowane działania w świetlicy wiejskiej w Przydrożu Wielkim) czy publicznej (drogi, parking)
co służyć będą mieszkańcom obu miejscowości spełniając ich potrzeby i polepszając jakość życia na wsi.
Na pielgrzymim szlaku będą atrakcje dla mieszkańców i gości (pielgrzymów), naprawione drogi, infrastruktura turystyczna ( w tym pro-zdrowotna i pro- środowiskowa) , miejsca wypoczynku i rekreacji, ciekawa oferta imprez i produktów lokalnych.
,
Po dokonanej analizie wyznaczono główne kierunki rozwoju miejscowości, wyznaczono priorytety rozwoju miejscowości:
Priorytet 1: Rozwój infrastruktury turystyczno- pielgrzymkowej na Szwedzkiej Górce i jej promocja
Priorytet 2: Rozwój infrastruktury społecznej, rekreacyjnej oraz oferty spędzania wolnego czasu
Priorytet 3: Rozwój oferty produktów lokalnych i ich promocja
„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie"
Instytucja Zarządzająca PROW 2014-2020 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Operacja współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach poddziałania 19.2 „Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność” objętego PROW na lata 2014-2020.
Prace konserwatorskie pomnika św. Jana Nepomucena w Przydrożu Małym
Parafia Rzymskokatolicka św. Floriana w Przydrożu Małym w ramach zorganizowanego naboru wniosków przez LGD Nyskie Księstwo Jezior i Gór pozyskała środki na konserwację pomnika św. Jana Nepomucena przy Sanktuarium Matki Boskiej Bolesnej na Szwedzkiej Górce.
Celem projektu jest odnowienie i zachowanie lokalnego dziedzictwa kulturowego poprzez przeprowadzenie prac konserwatorskich pomnika św. J. Nepomucena
w Przydrożu Małym przy Sanktuarium Matki Boskiej Bolesnej na Szwedzkiej Górce.
Efektem projektu będzie odrestaurowanie i zabezpieczenie zabytku przed dalszą destrukcją. Prace pozwolą na przewrócenie dawnej świetności zabytku
i zwiększenie atrakcyjności Sanktuarium dla odwiedzających go w celach turystycznych, religijnych i pielgrzymkowych.
Operacja „Prace konserwatorskie pomnika św. Jana Nepomucena w Przydrożu Małym” współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach poddziałania 19.2 „Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.
Wnioskowana kwota pomocy - 38 200,00 zł
„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie"
Instytucja Zarządzająca PROW 2014-2020 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Operacja współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach poddziałania 19.2 „Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność” objętego PROW na lata 2014-2020
„Prace konserwatorskie ołtarza głównego kościoła w Przydrożu Małym -Sanktuarium Matki Boskiej Bolesnej na Szwedzkiej Górce”
Parafia Rzymskokatolicka św. Floriana w Przydrożu Małym w ramach zorganizowanego naboru wniosków przez LGD Nyskie Księstwo Jezior i Gór pozyskała środki na konserwację ołtarza głównego Sanktuarium Matki Boskiej Bolesnej na Szwedzkiej Górce.
Celem projektu jest odnowienie i zachowanie lokalnego dziedzictwa kulturowego poprzez przeprowadzenie prac konserwatorskich ołtarza głównego kościoła w Przydrożu Małym -Sanktuarium Matki Boskiej Bolesnej na Szwedzkiej Górce.
Efektem projektu będzie odrestaurowanie i zabezpieczenie zabytku przed dalszą destrukcją. Prace pozwolą na przewrócenie dawnej świetności ołtarza i zwiększenie atrakcyjności Sanktuarium dla odwiedzających go w celach turystycznych, religijnych i pielgrzymkowych.
Operacja „Prace konserwatorskie ołtarza głównego kościoła w Przydrożu Małym -Sanktuarium Matki Boskiej Bolesnej na Szwedzkiej Górce” współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach poddziałania 19.2 „Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.
Wnioskowana kwota pomocy - 84 861,00 co stanowi 71 % kosztów kwalifikowanych
„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie"
Instytucja Zarządzająca PROW 2014-2020 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Operacja współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach poddziałania
19.2 „Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność” objętego PROW na lata 2014-2020
Prace konserwatorskie stolarki okiennej kościoła odpustowego Matki Boskiej Bolesnej
w Przydrożu Małym na „Szwedzkiej Górce”
Parafia Rzymskokatolicka św. Floriana w Przydrożu Małym w ramach zorganizowanego naboru wniosków przez LGD Nyskie Księstwo Jezior i Gór pozyskała środki
na konserwację stolarki okiennej kościoła odpustowego Matki Boskiej Bolesnej w Przydrożu Małym
Celem projektu jest odnowienie i zachowanie lokalnego dziedzictwa kulturowego poprzez przeprowadzenie prac konserwatorskich stolarki okiennej.
Efektem projektu będzie odrestaurowanie i zabezpieczenie zabytku przed dalszą destrukcją. Prace pozwolą na przewrócenie dawnej świetności zabytku
i zwiększenie atrakcyjności Sanktuarium dla odwiedzających go w celach turystycznych, religijnych i pielgrzymkowych.
Operacja „Prace konserwatorskie stolarki okiennej kościoła odpustowego Matki Boskiej Bolesnej w Przydrożu Małym na „Szwedzkiej Górce” współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach poddziałania 19.2 „Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.
OGŁOSZENIE DLA DARCZYŃCÓW I OFIARODAWCÓW
SANKTUARIUM MATKI BOŻEJ BOLESNEJ NA SZWEDZKIEJ GÓRCE JEST KOŚCIOŁEM PIELGRZYMKOWYM, KTÓRY POTRZEBUJE GRUNTOWNEJ KONSERWACJI.
BÓG ZAPŁAĆ ZA ZŁOŻONE OFIARY!
KUSTOSZ KS. KAROL WACHOLC MSF
|
Kwiecień - Październik 2025 r.: 27 kwietnia - 26 pażdziernika |
|
Sobota (V-VIII): w sezonie 2025 -16.oo Niedziela (IV-X): w sezonie 2025 -16.oo |
|
Nabożeństwo Fatimskie: 13 MAJA 2025 godz. 19.00. |
|
Adres: Rzymskokatolicka Parafia pw. Św. Floriana w Przydrożu Małym Przydroże Wielkie 5 |48-317| Korfantów |
|
Telefon: 77 / 431-90-57 |
|
E-mail: parafia@szwedzka-gorka.wiara.org.pl |